GregoryRunner - Pasja biegania

Zimowe szaleństwo

Dlaczego warto biegać zimą

Bieganie zimową porą wymaga znacznie więcej przygotowań i mobilizacji w porównaniu do pozostałych pór roku. Kto bowiem jest w stanie udać się na trening o 6 rano, czy wieczorową porą, kiedy to za oknem szaro i ponuro. Co zatem daje bieganie zimową porą?

Co ubrać?

Pierwsza zima biegacza to okres prawdziwej próby dla nowicjuszy. Niskie temperatury, śliskie nawierzchnie, konieczność dobrania właściwego ubioru, butów – wszystkie te nowości mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie daj się zwariować. Ubierz się tak, aby czuć się ciepło, ale pozwól także ciepłu uciekać kiedy będziesz biegać. Najlepiej wybrać ubrania, które przepuszczają powietrze i pozwalają się wydostawać nadmiernej ilości ciepła. Warto zaopatrzyć się w syntetyczne bokserki. Bardzo ułatwiaja bieganie szczególnie w niskich temperaturach. Ubierz się po prostu tak, jakby było na zewnatrz 10 stopni więcej. Jeśli termometr na zewnątrz wskazuje 10 stopni poniżej zera, ubierzmy się tak, jakby faktycznie było zero. Chroń części ciała szczególnie narażone na odmrożenia, czyli palce u rak i nóg oraz twarz i uszy. Bez czapki nie ma biegania. Przez głowę ucieka większość ciepła (ok. 40%). Dbaj o swoje zatoki.

Budujesz siłę biegową

Zima jest idealna pora na budowę siły biegowej. Kiedy spadnie śnieg, czy na drogach mamy zamarźnięty deszcz, nie trudno o kontuzję, dlatego trudno o biegy tempowe. Jeśli jednak już musimy warto poszukać w okolicy bieżni, które najcześćiej o tej porze roku sa odpowiednio przygotowane. Ćwicz podbiegi i skipy.

Bieżnia w terenie szkoły w Pruszczu

Trenujesz wytrzymałość organizmu

Zwiększ pojemność swoich płuc i buduj bazę tlenowa, czyli zdolność organizmu do utrzymania wysiłku o średniej intensywności. Jak to uzyskać? Odpuść więc tempo i skup się na długich wybieganiach w powolnym tempie, czyli z utrzymaniem tętna na poziomie 60-70 tętna maksymalnego. Planując zimowe treningi, oprzyj swój grafik właśnie na biegach wytrzymałościowych.

Piękno Natury

Widok z trasy na Skrzyczne

Bez względu na to, jaki tryb życia prowadzisz, zawsze jest okazja, aby założyć buty na nogi i pójść podreptać po okolicznych ścieżkach, a zimą zobaczysz je w zupełnie nowej osłonie. Warunkiem jest jednak śnieg, a tego najwięcej jest w górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *